Położony zaledwie 4-5 km od Kos Asklepion jest miejscem, którego ominąć nie można. My wyjeżdżając z parkingu w mieście Kos (obok ruin starego miasta), cofnęliśmy się do dużego ronda z flagami, a tam znajdował się już znak, który poprowadził nas prosto do Asklepionu. Co prawda trzeba się trochę porozglądać, gdyż znaki na wyspie owszem są, ale czasami trochę przykurzone, lub postawione już tuż tuż przed miejscem skrętu („orientuj się” 😉 ).
Asklepion jest póki co najrozleglejszym i najważniejszym stanowiskiem archeologicznym na wyspie. Wykopaliska tutaj odnalezione ukazują ciekawą historię miejsca. Znajdowało się tutaj w starożytności sanatorium, które poświęcone było Eskulapowi (synowi Apolla). Samo położenie jest zresztą przepiękne – malownicze wzgórze, które niegdyś całe dookoła porośnięte było cyprysami.
Uczyło się tutaj wiele znakomitości, a jedną z nich był Hipokrates, o którym się mówi, że jest ojcem medycyny. Wszystkie zabudowania na dość stromym terenie – naliczyliśmy 113 schodów, dlatego zabudowania podzielone na cztery części/poziomy zwane „andria”.
Pierwszy z nich prezentuje ruiny rzymskich budowli z I wieku naszej ery.
Drugi poziom to miejsce gdzie była szkoła medyczna.
Trzeci – była tam świątynia Eskulapa z Kiparissios Apollo (IV wieku p.n.e.)
Czwarty poziom został zbudowany w II wieku p.n.e. a tam była świątynia stylu doryckim z izbą chorych.
Ważne jest, aby dostać się tam w godzinach dopołudniowych, gdyż z każdą godziną przyjeżdża coraz więcej turystów (również wycieczek autokarowych), a parking niestety nie jest zbyt okazały (oczywiście darmowy). Poza tym czeka nas po przejściu przepiękną porośniętą winoroślą (zdaje się) alejką – kolejka do kasy. Wstęp to 8 Euro od osoby dorosłej.
Na prawdę warto tym bardziej, że jest to 10 minut jazdy samochodem od miasta Kos, a stamtąd może jechać dalej, w głąb wyspy.
Zobaczyć warto. Wstęp kosztuje koło 5-6 €.
Aktualny koszt biletu (10 maja 2016) to 8€ – parking i czysta toaleta za darmo.
23.08.2016
8EUR, dzieci za darmo, 17:30 i pusto, prawie nikogo nie ma, kolejki były chyba przed kryzysem:)
Dzięki za aktualną cenę dot. biletu wstępu. Informacja we wpisie zaktualizowana.
Orientujecie się czy można płacić kartą kredytową?
Na 100% nie potwierdzę, ale raczej na pewno jest taka możliwość. Grecy dostali poza tym wytyczne, że w placówkach turystycznych – hotelach, pensjonatach, a także atrakcjach turystycznych, do końca roku muszą pojawić się terminale umożliwiające płatność kartami.
Miejsce przepiękne, dla miłośników ruin i wykopalisk miejsce wymarzone. Ja osobiście kocham takie miejsca. Parking darmowy, toaleta darmowa, wstęp 8 euro dla osoby dorosłej. Tutaj jednak uważam, że cena jest mocno przesadzona, 5 euro byłoby ok tym bardziej, że 40 min zwiedzania to Max. Dla mnie trochę za drogo.
Nasza grecko – polska przewodniczka opowiadała nam wprawdzie zupełnie inna historie dotyczącą tego miejsca (kolejne poziomy szpitala na kolejnych etapach duchowego i fizycznego uzdrawiania), ale Wasz też jest ciekawa 🙂
Sobota 29.09. Wejście bezpłatne.
Byliśmy we wrześniu 2018 – aktualna cena to nadal 8 euro, ale warto pytać o bilety ulgowe. Zapytałam o zniżkę studencką i po sprawdzeniu aktualności naszych polskich legitymacji uniwersyteckich otrzymaliśmy bezpłatne wejściówki. Dotarliśmy tam autobusem miejskim z centrum Kos (przejazd zajął chyba 15min), koszt zwykłego biletu w jedną stronę, zakupionego w „kiosku” przy porcie, to 1,10 euro (warto od razu kupić dwa bilety, bo u kierowcy jest odrobinę drożej). Autobusy odjeżdżają z parkingu przed Asklepionem co godzinę. Polecamy bez wątpienia odwiedzenie tego miejsca!
Czerwiec 2022 r. normalny bilet-8 euro, emeryci-4 euro.